2023-04-28, Porady
Rosnąca inflacja sprawia, że inwestorzy szukają inwestycji, która pozwoli ochronić ich kapitał przed utratą wartości. Sprawdza się w tym przypadku między innymi fizyczne złoto, które daje również poczucie bezpieczeństwa. Dlaczego warto zatem inwestować w złoto? Jak zdywersyfikować portfel inwestycyjny? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Inwestowanie w złoto to – jak wspomniano we wstępie – rozwiązanie, które na popularności zyskuje głównie w czasach rosnącej inflacji, czy bessy na giełdzie. Inwestorzy decydują się wówczas na zakup fizycznego złota (w formie sztabek lub monet bulionowych), co pozwala uchronić posiadany kapitał przed utratą wartości. Istotne w tym przypadku jest także to, że kurs złota z reguły rośnie w momencie, gdy ceny akcji zaczynają spadać. W efekcie długoterminowo można zarobić na złocie, a inwestycja ta jest ważna również z punktu widzenia bezpieczeństwa. Złoto sprawdza się bowiem w trudnych czasach, a niewątpliwą zaletą jest fakt, że jest akceptowalne na całym świecie. W związku z tym nie powinno być najmniejszych problemów z jego upłynnieniem w sytuacji, gdy akcje spółek mogą stać się praktycznie bezwartościowe.
Za inwestowaniem w fizyczne złoto przemawia również możliwość dywersyfikacji własnego portfela inwestycyjnego, o czym powinien pamiętać każdy inwestor. Dywersyfikacja jest bowiem istotna z punktu widzenia bilansowania ewentualnych strat przynoszonych przez poszczególne instrumenty finansowe w określonych cyklach koniunktury. Warto bowiem zdawać sobie sprawę z faktu, że koniunktura jest zmienna, a co za tym idzie, inwestor musi być przygotowany zarówno na zyski, jak i okresowe straty. Jak zdywersyfikować portfel? Inwestując w różnego rodzaju aktywa, których przykładem mogą być zarówno akcje spółek, czy obligacje skarbowe, jak i złoto. Istotne w tym przypadku jest określenie proporcji poszczególnych aktywów w portfelu, co pozwoli realizować wcześniej przyjętą strategię inwestycyjną.
Decydując się na inwestowanie w złoto, warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach, co przełoży się na skuteczność tej inwestycji. Istotne jest przede wszystkim to, by kupować złoto regularnie, co pozwoli uśrednić ceny zakupu kruszcu, które są zmienne. Kupując złoto fizyczne w formie monet i sztabek warto wybierać te, które posiadają możliwie największą masę. Oczywiście wiąże się to z wyższym jednorazowym kosztem, jednak jest zdecydowanie bardziej opłacalne, co wynika z niższego kosztu jednostkowego wyprodukowania sztabki lub monety, a także kosztów przesyłki. O czym jeszcze pamiętać? Przede wszystkim o tym, by odpowiednio zabezpieczyć posiadane złoto, które może być bardzo atrakcyjne dla złodzieja.
Podsumowując, należy stwierdzić, że za inwestowaniem w złoto przemawia wiele kwestii. W związku z tym przed decyzją o zakupie fizycznego złota należy przeanalizować zarówno moment przeprowadzenia transakcji, jak i sposób przechowywania posiadanego złota.
Artykuł sponsorowany
Bezpieczne zarządzanie dokumentami zawierającymi dane osobowe to nieodłączny element funkcjonowania każdej organizacji.