2024-11-26, O tym się mówi
Niejednogłośnie, ale radni zdecydowali podczas sesji Rady Miasta, by rondo u zbiegu ulic Zawackiej i Łukasińskiego otrzymało imię Ryszarda Dyraka.
Za uchwałą Rady Miasta, nadającą imię Ryszarda Dyraka rondu w przebiegu ulicy Zawackiej i Łukasińskiego, głosowało podczas wtorkowej (26 listopada) sesji 18 radnych, pięciu było przeciwnych. Pomysł nie zyskał aprobaty radnych z klubu PiS, którzy zgłosili poprawkę do uchwały – zamiast ronda imienia Ryszarda Dyraka zaproponowali uhonorowanie w ten sposób księdza Jerzego Popiełuszki. Nie zgodziło się jednak z tym 15 radnych, w związku z czym rondo na Górczynie będze nosiło imię R. Dyraka.
Radni z klubu PiS mieli zastrzeżenia co do honorowania poprzez nadawanie nazw ulicom czy rondom osób, co do których nie ma pewności, że miały nieposzlakowaną opinię. Wątpliwości wzbudził fakt przynależności R. Dyraka do PZPR (od roku 1977) oraz prywatyzacja Gobexu, będąca częścią całego procesu prywatyzacji polskich przedsiębiorstw w latach 90. minionego wieku, a wynikająca z transformacji ustrojowej w Polsce. Radni mieli zastrzeżenia do prawidłowości tego procesu, który do dziś nie został właściwie rozliczony i oceniony.
Ostatecznie radni podjęli decyzję o nadaniu imienia R. Dyraka rondu na Zawackiej i Łukasinskiego.
Przypomnijmy - Ryszard Dyrak (1950-1999), pochodzący ze Środy Śląskiej, był absolwentem Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Zielonej Górze, pomysłodawcą i jednym z założycieli Gorzowskiego Przedsiębiorstwa Budownictwa Przemysłowego Gobex (1981 r.). Dyrak był prezesem Gobexu, a po jego sprywatyzowaniu - prezesem i dyrektorem spółki. Był także posłem sejmu kontraktowego (1989-1991), współzałożycielem Towarzystwa Przyjaciół Archiwum i Pamiątek Przeszłości.
Maja Szanter
Nadmiar, chaos, mała efektywność, zagrożenie dla bezpieczeństwa i konieczność uporządkowania – tak wygląda diagnoza reklam w Gorzowie. W magistracie podsumowano ankietę reklamową miejskiego architekta.