2023-11-20, Z regionu
Centralny Ośrodek Zurbanizowany w Wędrzynie (COZ). To tutaj szkolili się razem międzyrzeccy piechocińcy i skwierzyńscy terytorialsi.
Młodzi są pomysłowi w ukrywaniu zabronionych rzeczy
Żołnierze realizują cykl szkoleń zintegrowanych w terenie zurbanizowanym. Kolejne wspólne szkolenie 17 WBZ i wielkopolskich terytorialsów to już nie pierwszyzna. Współpraca między pododdziałami Wojsk Obrony Terytorialnej i Wojskami Operacyjnymi stała się czymś naturalnym. Tym razem areną szkoleniową były obiekty Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie. W ćwiczeniach brali udział żołnierze ze 151 batalionu lekkiej piechoty w Skwierzynie (12 WBOT) i zmotoryzowani z 7 batalionu Strzelców Konnych Wielkopolskich (17 WBZ). Zajęcia prowadzone były od wczesnych godzin porannych na COZ w Wędrzynie.
Planowanie i prowadzenie obrony jest jednym z najważniejszych elementów szkolenia. Zajęcia mają na celu przygotować żołnierzy do działań zarówno podczas kryzysu, jak i operacji w trakcie otwartego konfliktu, dlatego działania w terenie zurbanizowanym są tak ważne – komentuje kierownik zajęć ppłk Piotr Sromala, dowódca ćwiczącego 7bSKW. Z kolei kpt. Dawid Grobelski – instruktor z 7bSKW tłumaczy: Walka w terenie zurbanizowanym , to jeden z najtrudniejszych elementów prowadzenia działań”.
Pododdziały doskonaliły umiejętności taktyczne. Żołnierze musieli zrealizować poprawnie cztery zadania aby otrzymać pozytywną ocenę od dowódców i instruktorów.
To była doskonała okazja wymiany doświadczeń żołnierzy wojsk operacyjnych oraz obrony terytorialnej. Na co dzień szkolimy się według różnych programów i z innym przeznaczeniem. Warto jednak podkreślić, że wszyscy możemy wykonywać zadania w tym samym środowisku działań, terenie zurbanizowanym. Żołnierze wysoko ocenili jakość współpracy oraz przygotowanie do zajęć obu stron – wyjaśnia kpt. Krzysztof Ciupak, dowódca kompanii lekkiej piechoty ze 151 blp w Skwierzynie.
Pierwsze z zadań polegało na wykonaniu ubezpieczonego podejścia do budynku, wejścia do KTO Rosomak i wyjścia. Kolejnym epizodem było taktyczne wejście i wyjście z budynku oraz desant z pojazdu w ruchu z zajęciem pozycji i podejściem do budynku, który osłaniany był przez pojazd KTO Rosomak. Podczas ćwiczeń żołnierze używali środków pozoracji i amunicji ćwiczebnej.
kpt. Anna Dominiak
Foto: st. szer. spec. Marek Wojdan
Popowo w gminie Bledzew ponownie rozbłysło ponad 50 tysiącami lampek.