2023-02-06, Prosto z Polski
Polski Ład wprowadził korzystne dla podatników zmiany w systemie podatkowym.
Podwyższona została kwota wolna od podatku (z 8 tys. do 30 tys. złotych). Dokonano też zmiany progów podatkowych. Zmiany te sprawiły, że część obywateli o najniższych przychodach będzie płaciła niższy podatek lub nie zapłaci go wcale.
Nowy ład podatkowy niepokoi jednak organizacje pożytku publicznego, dla których może on oznaczać mniejsze przychody z przekazywanego przez podatników procenta podatku dochodowego.
Wprawdzie w lipcu 2022 roku uchwalona została nowelizacja przepisów podatkowych podnosząca poziom możliwego odpisu podatku z 1% do 1,5%, jednak trudno przewidzieć, czy zrekompensuje to OPP zmniejszone wpływy wynikające z mniejszej liczby podatników płacących podatek dochodowy. Ponadto wielu podatników nie ma jeszcze świadomości, że w swoim PIT za rok 2022 może przekazać wybranej organizacji pożytku publicznego 1,5% podatku.
„Martwi nas to, że niewiele się mówi na temat tych zmian i podatnicy po prostu nie wiedzą, że wypełniając PIT w roku 2023, mogą przekazać wybranej organizacji pożytku publicznego 1,5%. To wszystko sprawia, że niepokoimy się o nasze finansowanie, a rosnące koszty ten niepokój pogłębiają. Wchodząc w nowy rok, stajemy przed wyzwaniem, jakim jest dla Warszawskiego Hospicjum dla Dzieci szukanie sposobu na osiągnięcie w miarę stabilnej sytuacji finansowej, która by nam pozwoliła w sposób niezakłócony i bez obniżania jakości sprawować opiekę nad nieuleczalnie chorymi dziećmi” - mówi Katarzyna Marczyk, prezes Fundacji Warszawskie Hospicjum dla Dzieci.
Wypełniając PIT, podatnik samodzielnie decyduje, na którą organizację pożytku publicznego przekazana ma być część jego podatku. Co ważne, przekazując 1,5% z własnego PIT, nie tracimy ani złotówki - rozdysponowujemy jedynie kwotę, którą i tak przekazalibyśmy na rzecz Skarbu Państwa. Jest to jedyna okazja, kiedy każdy z nas może zdecydować, jaka część płaconych przez nas podatków zostanie wykorzystana.
Deklaracja podatkowa zawiera dwa pola, których wypełnienie jest niezbędne, by przekazać 1,5% rocznego podatku organizacji, której misja jest bliska naszemu sercu. W pola te należy wpisać numer KRS danej organizacji oraz zaokrągloną do pełnych dziesiątek złotego w dół kwotę, stanowiącą 1,5% podatku. Bardzo istotne jest podanie poprawnych danych organizacji. Błąd, szczególnie w numerze KRS, spowoduje, że pieniądze nie zostaną przekazane zgodnie z naszą wolą.
Rozliczając podatki, pamiętajmy, że organizacje pozarządowe istnieją po to, by artykułować i zaspokajać potrzeby stosunkowo małych grup społecznych, którymi państwo z różnych względów nie jest w stanie zajmować się w pożądanym zakresie. Odpis 1,5% podatku pozwala organizacjom pożytku publicznego nieść pomoc wielu potrzebującym, a każdy z nas może w tym mieć swój udział.
Źródło informacji: Fundacja Warszawskie Hospicjum dla Dzieci
Świąteczne dekoracje to nieodłączny element Bożego Narodzenia, który wypełnia domy, ulice i witryny sklepowe.