2020-10-05, Leśnym tropem
Kiedy przejeżdżałem przez Licheń niedaleko Strzelec Krajeńskich, poderwało się z drogi przed samochodem stado kilkudziesięciu wróbli domowych.
Rzadki to dziś widok, takiej ilości ptaków, ale wśród nich mignął jakiś jasny osobnik i przysiadł na gałązce żywopłotu świerkowego. Zaintrygowany przyjrzałem się uważniej i ze zdumieniem stwierdziłem, że jest to wróbel o barwie białej. Błyskawicznie przygotowałem aparat i udało się uwiecznić ptaka na zdjęciu w towarzystwie osobników o normalnym ubarwieniu. Wróbel zachowywał się w stadzie podobnie jak inne osobniki.
Dwie pozujące, odmiennie ubarwione samiczki w towarzystwie samczyków na ogrodzeniu posesji
Ptak o odmiennym zabarwieniu przejawia cechy leucystyczne, o podłożu genetycznym, polegające na częściowym lub całkowitym braku melanin w piórach z powodu dziedzicznego braku komórek pigmentowych. Objawia się to upierzeniem białym lub mieszanym biało naturalnym. Dziób i stopy są jaśniejsze, żółto różowe, oczy zawsze w normalnym kolorze. Cecha ta pojawia się rzadko, raz na około dwadzieścia tysięcy osobników.
Tu była samiczka, o czym świadczy zachowane żółte zabarwienie u nasady dziobu. Spotkanie miało miejsce 02 października 2020 roku.
Tekst i fot. Henryk Leśniak
Przed nami jubileuszowa piąta edycja konkursu fotograficznego. Urzekło Cię piękno otaczającej przyrody, wykonałeś ciekawe ujęcie przedstawiające zwierzęta łowne, przyrodę Ziemi Lubuskiej lub Rejonu Solecznickiego podziel się z innymi.