2024-03-13, Gospodarka
Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki i wiceprezydent Iwona Olek spotkali się w Kostrzynie Odrą z burmistrzem tego miasta Andrzejem Kuntem.
Gorzowscy prezydenci rozmawiali o jednym z najgorętszych, samorządowych tematów – poprawie komunikacji kolejowej w naszym regionie. Współpraca samorządów, wspólne działania są w tych kwestiach niezbędne.
Przypomnieć należy, iż miasto Gorzów w ostatnich latach bardzo mocno zaangażowało się w działania, których celem jest poprawa dostępności w komunikacji kolejowej północnej części województwa lubuskiego w ruchu aglomeracyjnym, regionalnym i międzywojewódzkim.
Po przeprowadzaniu szeregu analiz i konsultacji oraz przy wsparciu burmistrza Kostrzyna nad Odrą, wojewody lubuskiego, marszałka województwa lubuskiego, Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, wskazano, między innymi, na potrzebę budowy torów łączących górny i dolny poziom stacji Kostrzyn nad Odrą, o łącznej długości około 1500m, łączących linię nr 203 z 273, które pozwolą prowadzić ruch pociągów bez zmiany kierunku jazdy i zbędnych manewrów na stacji, w relacjach:
Nowe relacje InterCity:
Warszawa - Poznań – Międzychód – Gorzów Wlkp. – Kostrzyn n/O. – Szczecin – Świnoujście, (odcinek Gorzów Wlkp. – Międzychód – Poznań to projekt Kolej Plus);
Trójmiasto/Bydgoszcz – Piła – Krzyż – Gorzów Wlkp. – Kostrzyn n/O. – Zielona Góra (…);
Wrocław – Legnica – Bolesławiec – Żagań - Żary - Zielona Góra – Sulechów – Świebodzin - Międzyrzecz – Skwierzyna - Gorzów Wlkp. – Kostrzyn n/O. – Szczecin – Świnoujście (odcinek Sulechów – Świebodzin – Międzyrzecz to projekt Magistrala Zachodnia, odcinek Zielona Góra – Sulechów to projekt pn. SKALT - Szybka Kolej Aglomeracyjna Lubuskiego Trójmiasta)
Nowe relacje Regio:
Gorzów Wlkp. – Kostrzyn n/O. – Szczecin – Świnoujście;
Gorzów Wlkp. – Kostrzyn n/O. – Zielona Góra – Wrocław.
Przebieg torów łączących dolny i górny poziom stacji Kostrzyn został wypracowany w trakcie konsultacji, które odbywały się w latach 2021 - 2023 pomiędzy: PKP PLK, GDDKiA, Wodami Polskimi, Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubuskiego, Wojewodą Lubuskim, Kostrzyńsko-Słubicką Specjalną Strefą Ekonomiczną, Urzędem Miasta Kostrzyn nad Odrą, Urzędem Miasta Gorzowa Wlkp. oraz Starostą Gorzowskim.
Natomiast dokładnie rok temu w trakcie spotkania, które odbyło sie na zaproszenie burmistrza w urzędzie miasta w Kostrzynie n/O, z przedstawicielami wymienionych instytucji, potwierdzono ostatecznie, iż w ramach opracowanego studium wykonalności dla linii nr 273 na odcinku Rzepin – Szczecin Podjuch, przebiegającej przez Kostrzyn, możliwe jest wybudowanie łącznic w najbliższym czasie w ramach planów inwestycyjnych PKP PLK.
Oba kierunki łącznic w Kostrzynie n/O tj. do Szczecina i Zielonej Góry, zostały tak zaprojektowane, aby mogły powstać niezależenie od planowanej przebudowy całej stacji w Kostrzynie, oraz niezależnie od siebie.
Łącznica w kierunku Szczecina neutralna dla dzisiejszego ruchu drogowego w Kostrzynie ma projektowaną długość ok. 850 m i nie wpływa na bezpieczeństwo przeciwpowodziowe miasta oraz nie koliduje z budową obwodnicy Kostrzyna w ciągu drogi krajowej nr 31.
Natomiast łącznica w kierunku Zielonej Góry, ma 650 m długości. Jej realizacja pozwoli wprowadzić zupełnie nowy układ drogowo-kolejowy w tej części Kostrzyna i zrealizować bezkolizyjne skrzyżowania z linią kolejową w ul. Sikorskiego oraz drogą krajową nr 22. Powstanie także nowy przystanek kolejowy Kostrzyn nad Odrą Zachód.
Według najnowszych informacji portalu Rynek Kolejowy, dzięki uzyskanym oszczędnościom na poziomie 800 mln zł, w ramach prowadzonych przez PKP PLK przetargów, możliwe jest rozszerzenie listy projektów do realizacji o zadanie dotyczące linii kolejowej 273 Wrocław – Kostrzyn - Szczecin Podjuchy, w którym wpisane są łącznice. To znacznie zwiększa szanse na realizację gorzowskich projektów.
Źródło: UM w Gorzowie
Trwa rejestracja chętnych do udziału w VI Gorzowskim Forum Gospodarczym, które odbędzie się 15 listopada 2024 roku w Filharmonii Gorzowskiej.