2012-08-17, Kronika policyjna
Od wczoraj (16 sierpnia 2012 roku) policjanci z kilku jednostek policji naszego województwa zaangażowani byli w intensywne działania polegające na weryfikacji wiadomości mailowej, która wpłynęła na adres komendy wojewódzkiej. Ta zawierała treści o materiałach wybuchowych zlokalizowanych w rejonie Górek Noteckich w powiecie strzelecko-drezdeneckim.
Jak zawsze w takich sytuacjach niezbędne jest szybkie podjęcie czynności, aby tego typu sygnały mogły zostać poddane profesjonalnej ocenie. Dlatego też na miejsce od razu zostali skierowani policjanci przeszkoleni w zakresie rozpoznania minersko-pirotechnicznego. Działania te były kontynuowane dziś od wczesnych godzin rannych. Z uwagi na rozległy teren, w działania zaangażowani byli policjanci z kilku jednostek terenowych naszego województwa. Policjanci z Sekcji Antyterrorystycznej KWP w Gorzowie Wlkp. przy użyciu profesjonalnego sprzętu do identyfikacji ładunków pirotechnicznych, wspomagani przez swoich kolegów, kawałek po kawałku czesali teren badając dokładnie, czy nie znajdują się na nim podejrzane przedmioty. Na miejscu obecny był również policyjny przewodnik z psem, specjalnie szkolonym pod kątem ujawniania materiałów wybuchowych. Dokładnym sprawdzeniom poddano także budynki mieszkalne znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie badanego terenu, co wiązało się z koniecznością ewakuacji kilkunastu osób.
Jeszcze dziś około godziny 12.00 mogliśmy mówić, że informacja, która trafiła do różnych instytucji oraz środków masowego przekazu, była fałszywa. Ta nieodpowiedzialność wiązać się będzie zapewne z dużymi konsekwencjami. O ile nie wyjdą nowe okoliczności w tej sprawie, nadawca tej wiadomości będzie musiał liczyć się z odpowiedzialnością karną, która za tego typu przestępstwo przewiduje karę nawet do 8 lat pozbawienia wolności.
Sprawa prowadzona będzie przez Prokuraturę Rejonową w Strzelcach Krajeńskich.
Art 224 a Kodeksu Karnego- fałszywe zawiadomienie : Kto wiedząc, że zagrożenie nie istnieje, zawiadamia o zdarzeniu, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób lub mieniu w znacznych rozmiarach lub stwarza sytuację, mającą wywołać przekonanie o istnieniu takiego zagrożenia, czym wywołuje czynność instytucji użyteczności publicznej lub organu ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia mającą na celu uchylenie zagrożenia, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
podkom. Marcin Maludy
Zespół Prasowy KWP w Gorzowie Wlkp.
Funkcjonariusze gorzowskiej komendy w 2025 roku kontynuują masowe badania trzeźwości.