2025-03-17, Akademia im. Jakuba z Paradyża
Wydział Humanistyczny przygotował dla kandydatów na studia nową ofertę, która łączy specjalistyczną wiedzę z umiejętnościami komunikacyjnymi, kreatywnością i pasją.
Tutaj żaden student nie będzie się nudził, a zdobyte wykształcenie pozwoli odnaleźć się na rynku pracy niezależnie od zachodzących na nim zmian.
Studia na Wydziale Humanistycznym Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim z jednej strony przygotowują do konkretnych zawodów – tłumacza, nauczyciela języka polskiego, języków obcych – angielskiego i niemieckiego, edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej, dziennikarza, wydawcy, terapeuty, pedagoga, projektanta serwisów informacyjnych itd. Z drugiej strony wyposażają studentów w takie umiejętności, które pozwolą im w przyszłości zmieniać miejsce pracy zależnie od aktualnych potrzeb i możliwości. Rozległe horyzonty i umiejętność uczenia się nowych rzeczy to kompetencje, bez których nie można sobie wyobrazić przyszłej kariery. Chcemy, by nasi studenci byli do niej przygotowani, a jednocześnie by mogli realizować swoje pasje. Dlatego przygotowaliśmy ofertę nowych kierunków, które łączą tradycyjne nauki humanistyczne z wykorzystaniem nowoczesnej technologii.
Studia na tym kierunku zainteresują osoby, które zamiłowania humanistyczne wiążą z otwartością na wiedzę o technice informatycznej. Dzięki temu będą mogły w przyszłości zająć się humanizowaniem technologii tak, by ułatwiała ona życie człowiekowi funkcjonującemu w świecie nadmiaru komunikatów. W czasie studiów nauczą się m.in. projektowania stron internetowych, testowania funkcjonalności serwisów informacyjnych, wyszukiwania i oceny informacji elektronicznej, wizualizacji danych, zarządzania systemami informacyjnymi, a także publikowania i edycji tekstów cyfrowych. Po pierwszym roku studenci będą mogli wybrać jedną z dwóch ścieżek nauki – bardziej techniczną, poświęconą systemom informacyjnym lub nastawioną na umiejętności komunikacyjne, przede wszystkim redagowanie tekstów sieciowych.
Lista zawodów, w których przydadzą się takie wielokierunkowe kompetencje, jest bardzo długa, a co więcej – wciąż się wydłuża. Wymieńmy więc tylko kilka przykładów. Absolwenci kierunku mogą pracować jako analitycy internetowi, specjaliści ds. zarządzania informacją, projektanci baz danych, webmasterzy, redaktorzy i administratorzy portali internetowych, edytorzy tekstów cyfrowych, infobrokerzy, archiwiści cyfrowi, testerzy serwisów informacyjnych, programów i aplikacji. Podkreślmy, że umiejętności informatyczne i komunikacyjne zarazem przydadzą się właściwie w każdej firmie, która chce zaistnieć w sieci. A pracownik, który jednocześnie potrafi zebrać informacje, napisać ciekawy tekst i dodatkowo zadbać o jego widoczność w wyszukiwarkach internetowych, to ideał, o który nie tak łatwo na rynku pracy. Jeśli dodać do tego umiejętność zebrania informacji o ruchu na stronie internetowej i wprowadzenia w niej koniecznych zmian oraz dostosowania do tych analiz planów marketingowych firmy, to właściwie niczego więcej już nie potrzeba.
Do tej pory studenci filologii na Wydziale Humanistycznym musieli zdecydować, czy chcą uczyć się języka angielskiego czy niemieckiego. Nowy kierunek pozwoli na połączenie nauki dwóch języków, przy czym jeden z nich będzie można studiować od podstaw. Dzięki temu absolwent kierunku będzie mógł podjąć pracę jako lektor lub tłumacz dwóch języków. Oczywiście dla chętnych nie zabraknie też przygotowania do pracy w zawodzie nauczyciela, ale zgodnie z przepisami uzyskanie pełnych kwalifikacji wymaga kontynuacji kształcenia na 2-letnich studiach magisterskich. Tym bardziej więc warto wybrać kierunek, który przygotuje od razu do nauczania dwóch przedmiotów.
Studia lingwistyczne mają charakter praktyczny. Chcemy, by absolwenci doskonale znali język, potrafili wykorzystać najnowocześniejsze techniki tłumaczeniowe, a jednocześnie dobrze znali kraje, w których używa się studiowanych języków.
Kierunek łączy wiedzę z zakresu językoznawstwa, pedagogiki i nauk medycznych. Są to studia jednolite magisterskie, 5-letnie, co oznacza, że student jest zobowiązany do napisania tylko jednej pracy dyplomowej. Po jej pomyślnej obronie uzyskuje tytuł magistra i jest przygotowany do diagnozowania zaburzeń mowy oraz prowadzenia działań terapeutycznych i profilaktycznych. Może pracować jako nauczyciel logopeda w przedszkolach, szkołach, poradniach psychologiczno-pedagogicznych, a także prowadzić własny gabinet. Możliwości zawodowych jest wiele, ponieważ coraz częściej z pomocy logopedów korzystają nie tylko dzieci, ale także dorośli – dziennikarze, aktorzy, wideoblogerzy, politycy, trenerzy personalni, osoby, które chcą rozwinąć swoją umiejętność uczenia się języków obcych, a także ludzie, których trudności komunikacyjne spowodowane są chorobą.
Program studiów uwzględnia pracę z najnowszymi technologiami. Przyszli logopedzi korzystają z aplikacji oferujących interaktywne ćwiczenia mowy i gry terapeutyczne. Zbierają i analizują dane dotyczące pacjentów za pomocą specjalistycznych programów. W rozpoznawaniu wzorców mowy i opracowywaniu indywidualnych planów terapeutycznych wspomaga ich także sztuczna inteligencja.
Zajęcia na Wydziale Humanistycznym prowadzą zarówno doświadczeni praktycy, jak i naukowcy specjalizujący się w badaniach nad językiem, literaturą, mediami, kulturą, historią, filozofią, edukacją, wychowaniem i turystyką. Dzięki temu oferta Wydziału skierowana jest nie tylko do osób, które chcą przygotować się do wykonywania konkretnego zawodu, ale i tych planujących karierę naukową. W trakcie studiów można uczestniczyć w konferencjach i seminariach gromadzących specjalistów z kraju i zagranicy, wysłuchać relacji z ich badań, a także zaplanować własne projekty naukowe, na przykład włączając się w działania jednego z kół naukowych. Interesujące i nowatorskie prace studenckie są wyróżniane prezentacją na konferencjach i publikacją w uczelnianych wydawnictwach. Ponadto warto wspomnieć, że pracę naukową ułatwia dostęp do bogatych zbiorów bibliotecznych.
Rekrutacja na nowe kierunki odbędzie się pod warunkiem uzyskania pozwolenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Podobnie jak dotychczas będziemy też prowadzić nabór na sprawdzone już i cieszące się powodzeniem kierunki: filologia polska, filologia angielska, filologia niemiecka, komunikacja medialna i społeczna, pedagogika, pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna, turystyka i rekreacja.
Nie pozostaje zatem nic innego, jak stawić czoła wyzwaniu i już w październiku dołączyć do grona studentów Wydziału Humanistycznego. Obiecujemy intelektualną przygodę w świecie cyfrowej humanistyki, która stanie się kluczem do przyszłej kariery.
Studiuj z nami – bo warto!
dr hab. prof. AJP Agnieszka A. Niekrewicz
Dziekan Wydziału Humanistycznego AJP
Za nami Konferencja „Wyzwania bezpieczeństwa: świadomość i reakcja w obliczu zagrożeń współczesnego świata”.