więcej

więcej
Echogorzowa logo

wiadomości z Gorzowa i regionu, publicystyka, wywiady, sport, żużel, felietony

Jesteś tutaj » Home » Żużel »
Anieli, Elżbiety, Tytusa , 4 stycznia 2025

Ostatecznie znalazł się nad Wartą, ale rok później

2022-12-28, Żużel

,,Mr Boley’’, jak nazywano Bolesława Procha, był uwielbiany szczególnie przez fanki żużla.

Bolesław Proch
Bolesław Proch Fot. archiwum

Jego piętnastoletnia kariera była naznaczona wieloma sukcesami, ale i niespełnionymi ambicjami. Niektórzy mówią wprost, że wychowanek Zgrzeblarek Zielona Góra zdecydowanie za szybko się urodził.

Jeden z byłych prezesów Stali Gorzów, nieżyjący już Zygmunt Koziara powiedział kiedyś, że Bolesław Proch był profesjonalistą najwyższej klasy i nie do końca był akceptowany przez część środowiska żużlowego.  

- Dwukrotnie miałem okazję być u Bolka w domu w Świebodzinie i słuchając go nie miałem wątpliwości, że był to człowiek o specyficznym charakterze. I za to go doceniałem, bo w tym czasie wielu żużlowców przez swoje lekkomyślne podejście do sportu nie wykorzystało szansy bycia wielkimi zawodnikami – dodał prezes Stali w latach 1974-76.

Najpierw prawy, potem lewy

Bolesław Proch urodził się 4 lutego 1952 roku w Świebodzinie. Karierę rozpoczął w Zgrzeblarkach Zielona Góra, a impulsem do tego stał się finał Indywidualnych Mistrzostw Polski, który w 1970 roku odbył się w Gorzowie. Ówczesny 18-latek zasiadł na trybunach i mocno trzymał kciuki za Edmundem Migosiem. Kiedy ten odbierał szarfę i czapkę Kadyrowa Proch wiedział już, że zgłosi się do zielonogórskiej szkółki na zajęcia. Licencję ostatecznie uzyskał w 1972 roku, choć nie obyło się bez trudnych chwil.

- Krótko przed egzaminem Bolek miał wypadek i złamał prawy obojczyk – wspomina była jego żona Mira Lindner. - Wszystko się więc opóźniło o kilka miesięcy. Kiedy zbliżał się nowy termin egzaminu Bolek, nie do wiary, złamał z kolei lewy obojczyk. Wszyscy w jego otoczeniu, a już szczególnie jego mama, byli pewni, że w tej sytuacji zrezygnuje z uprawiania żużla. Nic z tych rzeczy. Po zdjęciu gipsu, ale nie w pełni zagojonym obojczykiem zdobył swoją upragnioną licencję i rozpoczął bogatą w sukcesy karierę – dodała.

Po zmianie nazwy zielonogórskiego klubu na Falubaz już w 1973 roku wywalczył z tą drużyną brązowy medal w lidze. Był to pierwszy medal tego klubu w historii rozgrywek.

 

 

Talent Procha rozwinął się dwa lata później, kiedy na własnym torze zdobył złoty medal w Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostwach Polski oraz wywalczył Srebrny Kask. To były jeszcze czasy, kiedy juniorzy walczyli do 23 roku życia. O zwycięstwie Procha zadecydował wyścig dodatkowy, w którym pokonał lublinianina Tadeusza Bereja. Obaj mieli po 14 punktów. Brązowy medal przypadł Eugeniuszowi Błaszakowi ze Startu Gniezno. Natomiast w Srebrnym Kasku zielonogórzanin okazał się najlepszy w cyklu ośmiu turniejów (do klasyfikacji liczono sześć najlepszych). Zaledwie jednym punktem wyprzedził Ryszarda Fabiszewskiego ze Stali Gorzów oraz czterema Błaszaka.

 

Finał SK w Lublinie w 1975 roku                                                                                                    Fot. archiwum

Sukcesy na młodzieżowych torach nie były dziełem przypadku, bo Proch świetnie radził sobie wszędzie, gdzie się pojawił. Jako junior błyszczał na drugoligowych torach, gdzie jego średnia przekraczała 2,5 punktu na wyścig, co dało mu szóstą pozycję wśród najskuteczniejszych żużlowców na zapleczu ekstraklasy.

Sukces na White City

Nic dziwnego, że po bardzo udanym sezonie Bolesław Proch zapragnął jeszcze bardziej przyśpieszyć rozwój swojej kariery i w 1976 roku zgłosił się do… Stali Gorzów. Witold Głowania, trzykrotny prezes Stali w latach 70-80 mówi wprost, że gorzowski klub nie zabiegał wtedy o tego zawodnika, gdyż nie chciał podgrzewać stosunków gorzowsko-zielonogórskich. Ostatecznie znalazł się on nad Wartą, ale rok później, gdyż nie otrzymawszy zgody na zmianę barw klubowych ze strony Falubazu musiał przejść jednoroczną karencję. Proch tym się zbytnio nie zmartwił, bo dostał zgodę na starty w lidze brytyjskiej w zespole mistrzów tego kraju z 1973 roku Reading Racers. Zastąpił tam Eugeniusza Błaszaka, który jeździł w pierwszej części sezonu. W 27 spotkaniach Proch wywalczył 118 punktów, co według brytyjskich przeliczników dało mu średnią meczową na poziomie 5,58 punktów.

Na Wyspach dobrze poznał tamtejsze stadiony i szybko się uczył prawdziwej szkoły żużla na technicznych torach. Zyskał za to zaufanie w oczach polskich władz żużlowych, którzy powołali go do reprezentacji Polski na start w finale Drużynowych Mistrzostw Świata. Finał zaplanowano na londyńskim stadionie White City, a sytuacja była o tyle ciekawa, że wcześniej w półfinale w Ipswich Anglicy niespodziewanie przegrali z Australią i po raz pierwszy w historii mistrzostw gospodarz nie był reprezentowany w decydujących zawodach. To odbiło się na frekwencji. Na stadionie pojawiło się zaledwie sześć tysięcy widzów, choć bilety były w atrakcyjnej cenie po pięć funtów.

Polacy pojechali w najsilniejszym możliwym wtedy w składzie z Zenonem Plechem na czele, który w tym czasie również praktycznie na stałe przebywał w Anglii. Z Polski dojechali natomiast Edward Jancarz, Jerzy Rembas i Marek Cieślak. Polacy nie byli faworytami. Dużo wyżej stały notowania ekip Australii i Szwecji. Niewiele jednak zabrakło, a polski hymn zostałby zagrany w stolicy Anglii. Po 11 biegach nasi prowadzili z przewagą dwóch oczek nad Australią, ale zabrakło trochę szczęścia i chłodnej głowy. Ostatecznie przegrali mistrzostwo z Australijczykami. Bolesław Proch był rezerwowanym w naszej ekipie, ale dostał szansę wyjechania na tor. W siódmym wyścigu zastąpił Cieślaka i zdobył jeden punkt. Pokonał Australijczyka, Phila Herne.

W trakcie dekoracji nasi żużlowcy ściągnęli z masztu biało-czerwoną flagę i przyrzekli, że będą ją corocznie ze sobą wozić aż do zdobycia mistrzostwa świata. Nigdy nie było dane im, niestety, spełnić tego marzenia. Z tamtego zresztą składu już nie ma wśród nas aż trzech wicemistrzów świata. Pozostali tylko Rembas i Cieślak. Dopiero w 1996 roku w kadłubowych mistrzostwach w Diedenbergen nowe pokolenie żużlowców, Tomasz Gollob, Sławomir Drabik i Piotr Protasiewicz odzyskało dla Polski mistrzowski tytuł.

Bumerang przywieziony z Australii

Po ,,zaliczeniu’’ karencji Bolesław Proch podtrzymał chęć reprezentowania Stali Gorzów, ale zanim zadebiutował w nowych barwach zimą poleciał razem z Plechem do Australii. Niestety, starty na drugim krańcu świata zakończyły się dla Procha bardzo pechowo. W ostatnich zawodach na wstającego z toru po upadku Polaka najechał jeden z zawodników. Obrażenia były poważne. Skomplikowany uraz stawu skokowego lewej nogi oraz złamane kości śródstopia w lewej i prawej nodze. Efekt, operacja, kilkutygodniowy pobyt w australijskim szpitalu, platynowa śruba, która pozostała z nim już na zawsze oraz wyjazd do Anglii na dodatkową rehabilitację. Pomimo fatalnego zakończenia tournee Proch zawsze ciepło powracał do tego wyjazdu. Nawiązał liczne kontakty, które przetrwały potem długie lata, przywiózł kilka pamiątek, w tym oryginalny australijski bumerang i mosiężną płaskorzeźbę jego sylwetki w akcji. Było to dzieło artysty i jednocześnie zagorzałego fana.

 

 

Na tor powrócił dopiero w piątej kolejce w 1977 roku i w debiucie w Stali spisał się znakomicie, zdobywając 13 punktów. Szybko okazało się, że gorzowianie, szeregi których opuścił Plech przeprowadzając się do Gdańska, z Prochem w składzie złapali odpowiedni rytm. We wcześniejszych czterech kolejkach mistrzowie kraju jeździli słabo i w tym czasie odnieśli tylko jedno zwycięstwo. Z dorobkiem dwóch punktów znajdowali się na dole ligowej tabeli. Z chwilą pojawienia się Procha rozpoczęła się koncertowa jazda w wykonaniu mistrzów, którzy wygrali 11 meczów z rzędu, a kolejne mistrzostwo Polski zapewnili sobie kolejkę przed zakończeniem rywalizacji.

Proch łączył starty w Polsce z wyjazdami do Anglii. Krótko jeździł w Reading, gdzie jego średnia w tym czasie wyniosła 3,83 pkt., po czym od 16 sierpnia został wypożyczony do Leicester Lions w miejsce Australijczyka Douga Underwooda. Tam szło mu lepiej, uzyskał średnią 5,23 pkt., ale to było już pożegnanie z tamtejszymi rozgrywkami, bo więcej na Wyspy nie powrócił.

Zatańczyli krakowiaka

W następnym sezonie, chyba najlepszym w karierze, Bolesław Proch jeździł jeszcze lepiej i w nagrodę wystąpił razem z Edwardem Jancarzem w finale Mistrzostw Świata Par, który odbył się w Chorzowie. Cztery dni wcześniej obaj panowie potwierdzili swoją dyspozycję, pewnie zdobywając na tym samym torze mistrzostwo Polski, oddając rywalom dwa punkty po defekcie motocykla Procha w wyścigu z Unią Leszno. Jeszcze wcześniej Proch był na tym samy stadionie drugi w finale Złotego Kasku. Jednym punktem przegrał z Plechem.

Kiedy wydawało się, że nasz duet jest perfekcyjnie przygotowany do walki o medal w dniu finału coś zaszwankowało. W dobrej dyspozycji był Jancarz, który zdobył 13 punktów, ale zawiódł przede wszystkim Proch. Jego skromny, dwupunktowy dorobek mocno rozczarował. Nie tylko kibiców, ale również jego samego. Po finale czuł złość, rozczarowanie, sportowy żal.

W gorzowskim finale Indywidualnych Mistrzostw Polski, pod nieobecność kilku gwiazd, Bolesław Proch został zaliczony do grona głównych faworytów i nie zawiódł, choć po zawodach czuł spory niedosyt. Po trzech zwycięstwach, w czwartej serii, jadąc pierwszy, zgubił hak i jeszcze w trakcie biegu został wykluczony za stworzenie groźnej sytuacji na torze. Skończyło się na srebrnym medalu, co sam zawodnik i kibice przyjęli jako rozczarowanie. Mistrzem niespodziewanie został Bernard Jąder z Unii Leszno, a po brązowy medal sięgnął Robert Słaboń ze Sparty Wrocław.  

Bolesław Proch - Finał IMP w 1978 roku                                                                           Fot. archiwum

Warto dodać, że Bolesław Proch razem z Bogusławem Nowakiem w tym czasie podjęli studia w gorzowskiej filii Akademii Wychowania Fizycznego w Gorzowie, co nie było wtedy takie częste, by łączyć studia z wyczynowym uprawianiem sportu. Dzielnie sobie jednak radzili, na jednych zajęciach nawet zatańczyli krakowiaka w ramach uczelnianych ćwiczeń. Potem Proch przeniósł się na poznańską uczelnię, takm skończył studia z wynikiem bardzo dobrym. Ostatni egzamin z anatomii pisał lewą ręką, bo prawą miał złamaną, a był to ostatni dla niego termin. Świetnie sobie poradził.

Kierunek Bydgoszcz

Kolejne dwa sezony już nie były tak dobre dla Procha. W lidze jeździł solidnie, był ważnym punktem Stali, ale brakowało mu błysku. Jego średnia oscylowała w granicach dwóch punktów, lecz nie została poparta znaczącymi sukcesami w innych rozgrywkach. Widać było w postawie tego zawodnika, że coś się w nim wypaliło. Potrzebował zmiany i po zakończeniu czwartego w karierze sezonu w gorzowskim klubie postanowił skorzystać z propozycji Ryszarda Nieścieruka, który odszedł z Gorzowa rok wcześniej i po rocznym pobycie w Grudziądzu przeniósł się do Bydgoszczy. Potrzebował prawdziwego lidera, który mógłby od razu zastąpić odchodzącego na sportową emeryturę Henryka Glücklicha.  

Proch przystał na propozycję i na początku 1981 roku złożyć podanie o kolejną zmianę barw klubowych. Otrzymał zgodę i przeniósł się na Brdę, gdzie od razu został przyjęty jako król speedwaya. W Bydgoszczy startował do 1987 roku. W tym czasie zdobył Złoty Kask, srebrny medal IMP oraz dwa srebrne medale w lidze. Wystąpił również w finale Drużynowych Mistrzostw Świata w Lesznie w 1984 roku.

We wrześniu 1987 roku Bolesław Proch pojechał na turniej do holenderskiego Veenoord po czym dołączył do będącej już w Niemczech rodziny. Zakończył karierę i ukończył kurs terapeuty ruchu, po czym przez wiele lat pracował w tym zawodzie. Niedawno minęła dziesiąta rocznica jego śmierci. Zmarł nagle 22 grudnia 2012 roku. Został pochowany w Niemczech.

Robert Borowy

X

Napisz do nas!

wpisz kod z obrazka

W celu zapewnienia poprawnego działania, a także w celach statystycznych i na potrzeby wtyczek portali społecznościowych, serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na przechowywanie cookies na Twoim komputerze. Zasady dotyczące obsługi cookies można w dowolnej chwili zmienić w ustawieniach przeglądarki.
Zrozumiałem, nie pokazuj ponownie tego okna.
x