2024-01-10, Na szlaku
Kto choć raz zawita do Sztokholmu i znajdzie się na wyspie Stadsholmen w sercu tego miasta, nie tylko powinien zwiedzić znajdujący się przepiękny Pałac Królewski, ale również Muzeum Nagrody Nobla, znajdujące się 200 metrów od królewskiej rezydencji.
Muzeum Nobla, po szwedzku Nobel Prize Museum, to miejsce poświęcone nie tylko samej nagrodzie, ale głównie jej laureatom. Muzeum otwarto w 2001 roku, a okazją ku temu była setna rocznica przyznawania jednej z najbardziej prestiżowych nagród w świecie. Początkowo muzeum nazywało się Muzeum Nobla, ale pięć lat temu zaczęła obowiązywać obecna nazwa, czyli Muzeum Nagrody Nobla. I słusznie, ponieważ samo muzeum nie jest poświęcone fundatorowi nagrody, lecz głównie laureatom. Samemu Alfredowi Noblowi, jego życiu i twórczości poświęcono naprawdę niewiele miejsca.
Muzeum znajduje się w XVIII-wiecznym budynku dawnej giełdy i głównym celem jest budowy było wyróżnienie niezwykłych osób, których praca poprawiła ludzkość. Choć obiektywnie trzeba przyznać, że na obecnym etapie samo muzeum może jeszcze w pełni nie zachwyca. Nie jest bowiem duże, większą jego cześć zajmuje… restauracja, jest też sklep z pamiątkami, ale nie wygórowane ceny biletów (około 55 złotych), jak i szybkość zwiedzania powoduje, że warto poświęcić godzinę, maksymalnie dwie na obejrzenie ważnego w sumie miejsca i zapoznanie się choćby z sylwetkami wybranych laureatów. W tym gronie jest też ośmioro Polaków, którzy otrzymali dotychczas Nagrody Nobla. Podczas wizyty można korzystaj z szerokiej gamy multimediów, w tym wideo, audio i artefaktów. Można poznać kluczowy wkład wybitnych ludzi w rozwój światowej fizyki, chemii, medycyny, literatury, jak też wysiłek ludzi w utrzymanie pokoju, co nie jest rzeczą łatwą, o czym stale przekonują nas konflikty wojenne.
Warto też zajrzeć do znajdujących się dwóch niewielkich sal kinowych, w których stale są puszczane filmy o laureatach. Do muzeum można zajrzeć z małymi dziećmi, dla których przygotowano kącik do zabawy. Jest też szatnia, są ponadto przechowalnie, w których można zostawić nieduże plecaki i torby.
Tekst i foto: Robert Borowy
Maria Skłodowska-Curie – Nobel w dziedzinie fizyki (razem z Henri Becquerelem i Piotrem Curie) w 1903 r. oraz w dziedzinie chemii w 1911 r.
Henryk Sienkiewicz – Nobel w dziedzinie literatury w 1905 r.
Maria Skłodowska-Curie – Nobel w dziedzinie chemii w 1911 r.
Władysław Reymont – Nobel w dziedzinie literatury w 1924 r.
Czesław Miłosz – Nobel w dziedzinie literatury w 1980 r.
Lech Wałęsa - Pokojowa Nagroda Nobla w 1983 r.
Józef Rotblat - Pokojowa Nagroda Nobla w 1995 r.
Wisława Szymborska - Nobel w dziedzinie literatury w 1996 r.
Olga Tokarczuk - Nobel w dziedzinie literatury w 2019 r.
Sypiące się płatki wiśni, mnóstwo ludzi, w tym trochę ludzi z Polski, kolejka linowa – jedyna w Berlinie, ludzie w kostiumach z mangi czy czasem z innych kosmosów.