2022-03-21, Zakład Gospodarki Mieszkaniowej
Niektóre wirtualnie, a niektóre w świecie rzeczywistym – tak spotykają się wspólnoty mieszkaniowe na corocznych, koniecznych zebraniach.
- Mamy drugi rok pandemii, drugi rok utrudnień i w związku z tym w różny sposób musimy się spotykać z naszymi wspólnotami – mówi Paweł Nowacki, dyrektor Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Gorzowie, największego zarządcy, jeśli chodzi o wspólnoty.
Marzec to tradycyjny miesiąc, kiedy wspólnoty mieszkaniowe funkcjonujące w kamienicach komunalnych odbywają spotkania. – Ponieważ cały czas trwają obostrzenia wynikające ze stanu pandemii, większość spotkań odbywa się wirtualnie – tłumaczy dyrektor ZGM
Oznacza to, że właściciele tworzący wspólnotę otrzymują drogą pocztową lub bezpośrednio do skrzynek komplet materiałów dotyczący funkcjonowania danej wspólnoty za miniony rok. Można w tym pakiecie znaleźć informacje na temat stanu konta wspólnoty, bieżących składek na fundusze remontowe oraz komplet rozliczeń, jakie zarządca musi przedstawić wspólnocie.
- Jest też novum. Jeśli wspólnoty zażyczą sobie spotkań osobistych, wówczas poszczególne Administracje Domów Mieszkalnych oczywiście takie spotkania urządzają – mówi Paweł Nowacki. Spotkania takie odbywają się z pełnym zachowaniem reguł – pomieszczenia są wietrzone, każdy siedzi od drugiej osoby o 1,5 metra, obowiązują maseczki oraz odkażanie rąk. ZGM dostarcza koniecznych środków. – I trzeba zauważyć, że może tych spotkań nie jest dużo, ale jednak się odbywają – mówi dyrektor ZGM.
Obecnie ZGM administruje 1233 budynkami i opiekuje się 979 wspólnotami mieszkaniowymi. W dużych wspólnotach mieszkaniowych, powstających w budynkach obejmujących ponad siedem lokali, zarząd lub zarządca nieruchomości wspólnej zobowiązany jest zwołać zebranie ogółu właścicieli co najmniej raz w roku. W mniejszych wspólnotach nie jest to konieczne.
Na zebraniu powinni być obecni właściciele lub ich pełnomocnicy. Gdy właściciel z określonych powodów sam nie może uczestniczyć w zebraniu, może ustanowić swojego pełnomocnika, który będzie głosował w jego imieniu. Może nim być każdy, a do jego ustanowienia wystarczy forma pisemna - nie jest konieczne ustanawianie pełnomocnictwa u notariusza, nawet w przypadku zmiany sposobu zarządu nieruchomością wspólną. Projekt pełnomocnictwa jest każdorazowo załączany do zawiadomienia o zebraniu, w którym podany jest również proponowany harmonogram zebrania.
roch
Place odpoczynku dla seniorów, nowe miejsca zabaw dla dzieci – takie plany ma Zakład Gospodarki Mieszkaniowej. Wszystkie te miejsca wchodzą w Budżet Obywatelski.