2014-05-22, Zakład Gospodarki Mieszkaniowej
- Tak dużej inwestycji realizowanej przez Zakład Gospodarki Komunalnej jeszcze w Gorzowie nie było - powiedział Paweł Jakubowski, dyrektor ZGM, chwilę po podpisaniu porozumienia w sprawie przedsięwzięcia inwestycyjnego pod nazwą: „REDUKCJA EMISJI ZANIECZYSZCZEŃ POWIETRZA W ŚRÓDMIEŚCIU GORZOWA WLKP.”. I nie chodzi jedynie o wartościową stronę projektu, która wynosi ponad 71 milionów złotych, ale także, a może przede wszystkim o to, że w tysiącach mieszkań znajdujących się w 380 budynkach na Nowym Mieście przestaną dymić kominy i pojawi się centralne ogrzewanie oraz ciepła woda w kranie.
To prawdziwa rewolucja śródmieściu, na której zyskają jego mieszkańcy oraz wszyscy gorzowianie. Mieszkańcy Nowego Miasta partycypować będą jedynie w kosztach instalacji w mieszkaniach i to jedynie 2 5%, których spłata zostanie rozłożona na 7 lat przy odsetkach wynoszących 2,5% w skali roku. To naprawdę niewiele w zmian za wygodę posiadania centralnego ogrzewania i świeże powietrze przez cały rok.
Celem projektu jest ograniczenie emisji zanieczyszczeń powietrza poprzez likwidację wysokoemisyjnych systemów zaopatrzenia w energię cieplną (piece kaflowe, c.o. etażowe węglowe) na obszarze o przekroczonych dopuszczalnych poziomach zanieczyszczeń –
w śródmieściu Gorzowa Wlkp. (dzielnica Nowe Miasto). Projekt dofinansowany zostanie ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu priorytetowego: „Likwidacja niskiej emisji wspierająca wzrost efektywności energetycznej i rozwój rozproszonych odnawialnych źródeł energii. Część 1) Program pilotażowy KAWKA”.
Projekt zrealizowany będzie w partnerstwie, na podstawie porozumienia wstępnego, intencyjnego podpisanego 19 czerwca 2013 r., pomiędzy Miastem Gorzów Wlkp., będącego liderem projektu i PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna Spółka Akcyjna z siedzibą w Bełchatowie – partnerem projektu. Efektem powyższych działań było złożenie w lipcu 2013 r. wspólnego wniosku o dofinansowanie inwestycji z programu pilotażowego KAWKA.
Porozumienie docelowe podpisane 22 maja 2014 r. określać będzie m.in. zakresy rzeczowe przedsięwzięcia, realizowane przez partnerów.
Do zadań Miasta należeć będzie realizacja Projektu w zakresie:
Do zadań PGE GiEK S.A. należeć będzie realizacja Projektu w zakresie:
Operatorem, tj. jednostką organizacyjną, realizującą zadanie w imieniu Miasta Gorzowa Wlkp. będzie Zakład Gospodarki Mieszkaniowej. Okres realizacji: 01.01.2014 r. – 31.12.2017 r. Działaniami projektu objętych zostanie 380 budynków, zlokalizowanych w 27 kwartałach
w śródmieściu Gorzowa, ograniczonych ulicami: Jagiełły, Drzymały, Kosynierów Gdyńskich, Wyszyńskiego i Roosevelta, o łącznej kubaturze ok. 1 293,5 tys. m3. Powierzchnia c.w.u. i c.o. do wykonania to 38,1 tys. m2.
Planowane jest wybudowanie sieci ciepłowniczych o łącznej długości 7 435 m oraz 6 546 m przyłączy wewnątrz kwartałów mieszkalnych. W 3 080 lokalach przewidziane jest przeprowadzenie modernizacji sposobu zasilania w c.o. i c.w.u.
Źródła finansowania przedsięwzięcia:
45% - dotacja Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej;
44,831% - pożyczka Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej;
10,168 % - wkład własny zapewniony przez partnera.
Wartość projektu:
- całkowita wartość projektu - 71. 080.740 zł
- wartość kosztów kwalifikowalnych - 65.000.000 zł
Wartość projektu po stronie Miasta:
- dotacja NFOŚiGW - 29.250.000 zł
- pożyczka WFOŚiGW - 9.312.000 zł
Wartość projektu w kosztach kwalifikowalnych po stronie PGE GiEK S.A.:
- pożyczka WFOŚiGW - 19.828.500 zł
- wkład własny - 6.609.500 zł
zet
Teraz to jest takie typowe podwórko na Nowym Mieście. Lekko zaniedbane.