Ostatnie prace przed zimą w ogrodzie
2012-11-11, Dom i ogród
Na świętej Jadwigi, uciekaj z ogrodu na wyścigi – tak głosi stare ludowe porzekadło. Jadwigi było 15 października i trochę już późno zrobiło się na ostatnie przed zimą prace w ogrodzie, ale lepiej później niż wcale…
Co jeszcze można i należy zrobić w naszym ogrodzie, żeby jak najlepiej przygotować go do zimy i wiosną mieć lepszy punkt startu? Z tym pytaniem zwróciliśmy się do doświadczonego ogrodnika, Tadeusza Pintala z gorzowskiego Centrum Ogrodniczego Plant Garden. To co powiedział, streścić można w kilku punktach, łatwych do wykonania i odhaczenia w naszym ogrodniczym kalendarzu.
-
Prześwietlamy i formujemy korony drzew. To najlepsza pora do wykonania tej czynności, ponieważ drzewa weszły już w stan uśpienia, a nie ma jeszcze mrozów. To oznacza, że nie postrzępimy i nie uszkodzimy tkanki drzewnej przez cięcie mechaniczne piłą. Należy jednak miejsce cięcia przesmarować maścią ogrodniczą albo emulsją z dodatkiem miedzianu.
-
Na glebach ciężkich przekopujemy ziemię i pozostawiamy w tzw. ostrej skibie. Chodzi o zgromadzenie jak największej ilości wody w glebie przez okres zimowy. Takie przekopanie i pozostawianie w ostrej skibie znacznie poprawia także teksturę gleby. Następnie dobrze jest posypać przekopaną ziemię dolomitem, czyli węglanem wapniowo-magnezowym, co wzbogaca ją w pierwiastki niezbędne dla lepszej wegetacji roślin. Jest to nawożenie tanie i bezwzględnie trzeba je zrobić jesienią.
-
Grabimy i utylizujemy liście oraz resztki roślin ogrodowych, które mogą być siedliskiem różnych chorób (grzybowe, zaraza ziemniaczana). Utylizujemy poprzez spalanie lub zakopanie z dodatkiem dolomitu.
-
Dobrze jest właśnie teraz uzupełnić ubytki w żywopłocie, gdyż odkładanie tego do wiosny nie jest dobre dla sytemu korzeniowego rosnących tam już roślin, które przy okazji dosadzania możemy mniej lub bardziej uszkodzić.
-
Nie zapominamy o zrobieniu kopczyków wokół krzaków róż wielokwiatowych oraz innych krzewów podatnych na przemarzanie. Natomiast róże pienne, które są szczepione, należy w miejscu szczepienia zabezpieczyć agrowłókniną.
-
W ogrodach, które nie mają ogrodzenia dobrze jest osłonić młode drzewka plastikową osłoną, żeby uchronić je przez zającami, gryzoniami.
Po wykonaniu tych i wielu przecież innych prac porządkowych w naszym ogrodzie, możemy spokojnie czekać na wiosnę. Może przyjść szybciej niż spodziewamy – nie dajmy się jej zaskoczyć.
kaja