2024-07-14, Kalendarium
1959 r. (65 lat temu) – na ul. Podmiejskiej doszło do największej w historii miasta katastrofy tramwajowej: pociąg złożony z 3 wagonów wykoleił się na łuku torów, a wagon motorowy rozbił się o słup przy ul. Warszawskiej; rannych zostało ok. 60 osób...
1959 r. (65 lat temu) – na ul. Podmiejskiej doszło do największej w historii miasta katastrofy tramwajowej: pociąg złożony z 3 wagonów wykoleił się na łuku torów, a wagon motorowy rozbił się o słup przy ul. Warszawskiej; rannych zostało ok. 60 osób; w wyniku obrażeń zm. dr Wacława Barska (1927-1959), popularna w mieście lekarka. Jak relacjonowała „Gazeta Gorzowska”, krótko po godz. 15 pochyłą ul. Podmiejską jechał w kierunku miasta pociąg tramwajowy prowadzony przez motorniczego Bolesława Piechowiaka. Trzy wagony zapełnione ludźmi wracającymi z pracy pędziły coraz szybciej po pochyłości. Tuż przy zbiegu ulic wagon motorowy wyskoczył z szyn na zakręcie pociągając za sobą pozostałe wozy. Cały pociąg przejechał kilkanaście metrów po jezdni, a pierwszy wagon przewrócił się i rozbił o ciężki żelbetonowy słup po drugiej stronie ul. Warszawskiej. Wypadek powstał w odległości kilkudziesięciu metrów od Szpitala Miejskiego, toteż pomoc lekarska nadeszła szybko. Do akcji włączyło się pogotowie ratunkowe. Na pomoc pospieszył także personel lekarski znajdujący się po służbie, a powiadomiony o wypadku. O godz. 19 połączyliśmy się ze szpitalem. Z informacji udzielonej nam przez kierownika Wydziału Zdrowia dr Marię Serafiniuk, wynika, że około 60 osób odniosło obrażenia (dokładna liczba nie była jeszcze ustalona), z tego 10 osób – obrażenia ciężkie. Bardzo ciężki jest stan jednej z ofiar wypadku dr Barskiej z Gorzowa, którą przewieziono samolotem sanitarnym do Poznania wobec podejrzenia złamania kręgosłupa. O wypadku pisał także sierpniowy „Stilon Gorzowski”: Smutny bilans tego wypadku – około 60 rannych pasażerów, wśród których zanotowano 28 pracowników n/zakładu ze stwierdzonymi 7 obrażeniami b. ciężkimi i 3 ciężkimi, dobitnie wskazuje na skutki nieprzestrzegania podstawowych przepisów bezpieczeństwa ruchu publicznymi środkami komunikacji miejskiej. [...] Obserwuje się codzienne zjawisko kursujących przepełnionych tramwaji z obwisającymi na zewnątrz pasażerami, w szczególności w godzinach dojazdu i powrotu z pracy. Na trasie wspomnianej linii prowadzącej po stromych ulicach Pomorskiej i Podmiejskiej przebiega 1 tor tramwajowy z licznymi ostrymi zakrętami. Dość często notuje się wypadki wykolejenia się z szyn wozów tramwajowych, względnie rozwijanie nadmiernej szybkości w czasie jazdy po pochyłych ulicach. [...] W bieżącym roku za wyjątkiem kilku nielicznych starych wagonów tramwajowych do eksploatacji weszły tramwaje otrzymane z bieżącej krajowej produkcji Chorzowskich Zakładów [...] O ile nastąpiła poprawa stanu technicznego taboru, o tyle styl i formy pracy służby tramwajowej ani na jotę się nie zmieniły. Rozbity wóz motorowy typu 4N1 z nr bocznym 17 został zakupiony 2.05.1959 za 355 tys. zł i zdążył przejechać 12.400 km; tramwaj ten został skasowany i rozebrany na części.
1984 r. (40 lat temu) – podczas zakończonych w Poznaniu MP Juniorów w LA 20-letni Mirosław Adamowski z AZS Gorzów zdobył srebrny medal w skoku wzwyż (2,14 m).
1994 r. (30 lat temu) – odbyło się pierwsze walne zgromadzenie członków Stowarzyszenia Gorzowskich Sadowników i Warzywników.
1864 r. (160 lat temu) – Konrad Schacht, duchowny protestancki, b. proboszcz w Lipkach Wielkich (1895-1905), zm. w 1941 r.
1914 r. (110 lat temu) – Berthold Menard (32 l.), duchowny ewangelicki, b. duszpasterz w Wieprzycach i Bogdańcu (1908-1912).
1979 r. (45 lat temu) – Antoni Muszyński (78 l.), tapicer, pionier miasta, współzałożyciel Zjednoczonych Związków Rzemieślniczych i uczestnik I Wystawy Przemysłowej i Rzemieślniczej w 1946.
2003 r. – dr Jerzy Bojko (48 l.), gorzowski lekarz-ginekolog i animator życia kulturalnego w mieście; założyciel pierwszego w mieście impresariatu artystycznego, organizującego wycieczki na spektakle w Poznaniu i Szczecinie.
2008 r. – Józef Staszel (76 l.), działacz ludowy, b. wiceprezes WZ RSP (1978-1990) i b. wiceprezes WK ZSL w Gorzowie (1980-1990).
2014 r. (10 lat temu) – Elżbieta Czyżewska (60 l.), nauczycielka j. polskiego w Studium Nauczycielskim i IV LO w Gorzowie.
80. – Aleksy Wołoszyn, b. prezes SI „Sizel” i sekretarz KM PZPR (1981-1982), em. dyrektor Wydziału Audytu Wewnętrznego, Kontroli i Analiz UM.
40. – Krzysztof Lipiński, b. saneczkarz z Nowin Wielkich, olimpijczyk, w parze z Marcinem Piekarskim byli pierwszymi Lubuszanami, uczestniczącymi w Zimowych IO, na olimpiadzie w Turynie zajęli 17. miejsce.
1994 r. (30 lat temu)– przedstawiciele ziomkostwa Landsberczan i miasta Herford posadzili w Gorzowie drzewka przyjaźni; podpisano list intencyjny w sprawie współpracy Gorzowa z Herfordem.