2020-08-11, Trzy pytania do...
Trzy pytania do Katarzyny Miczał, animatora w Lubuskim Ośrodku Wsparcia Ekonomii Społecznej oraz pracownika Punktu Informacji dla Cudzoziemców „InfoCud” w Gorzowie
- 28 sierpnia na gorzowskim Starym Rynku odbędzie się kolejna odsłona ,,Targów Społecznych’’, wcześniej znanymi pod nazwą ,,Lubuskie Targi Ekonomii Społecznej i Biznesu Społecznego’’. Czego będzie można spodziewać się po tegorocznej edycji targów?
- Będą to tradycyjnie targi rękodzieła i kulinariów. Dawniej, na co zwrócił pan uwagę, korzystaliśmy z dłuższej nazwy, przekaz bywał niejasny, dlatego teraz maksymalnie ją skróciliśmy. Najważniejsze w tym wszystkim jest to, że w trudnym czasie pandemii możemy jednak zaprosić gorzowian do uczestnictwa w dużym wydarzeniu, które choćby przed rokiem podczas Dni Gorzowa cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem. Wśród wystawców zobaczymy podmioty ekonomii społecznej, które będą oferowały swoje bardzo ciekawe produkty. Będzie można je nie tylko podziwiać, ale również kupować na miejscu. Targi rozpoczną się o godzinie 14.00, a już od godziny 16.30 zaczną się koncerty muzyczne, które potrwają do dziesiątej wieczór. Do tego momentu zapewne część stoisk, przynajmniej te oferujące produkty spożywcze będą otwarte. Dodam jeszcze, że wybraliśmy Stary Rynek, gdyż za zgodą miasta i przy pomocy OSiR-u będziemy mogli skorzystać z istniejącej tam infrastruktury, potrzebnej do organizowania weekendowych koncertów w ramach spotkań kulturalnych ,,Dobry Wieczór Gorzów’’. Myślę, że tą naszą inicjatywą włączymy się też do fajnego pożegnania wakacji, gdyż jest to ostatni weekend sierpnia.
- Targi to jedno, ale wspomniane koncerty w ramach drugiej edycji projektu ,,Wschodniej Strony Regionu’’, to drugi ważny element przygotowywanej całości. Co nas będzie czekać w ramach koncertu finałowego?
- Przygotowując projekt przyświecała nam myśl papieża Franciszka, którą zaadoptowaliśmy do naszych lokalnych realiów i stąd trzymany się hasła, że ,,Wspólnota to pojednana różnorodność’’. Wiemy, że taką wspólnotą jest nasze miasto. Tak naprawdę pochodzimy z różnych stron świata, z różnych stron Polski a naszym największym atutem jest nieokiełznana różnorodność. Dlatego w ramach koncertu czeka nas bardzo bogaty repertuar sceniczny. Ubiegłoroczna formuła, skupiona wokół ukraińskiej oferty, zostanie tym razem wzbogacona. Oferta zostanie skierowana oczywiście do wszystkich, ale z uwzględnieniem różnych kultur. W Gorzowie i regionie przebywa sporo cudzoziemców, dlatego uznaliśmy, że warto poszerzyć repertuar. I tak, będzie taniec hinduski, występy Łemków, Romów, Ukraińców, Gruzinów, Białorusinów czy Rosjan. Zaprosiliśmy sporo gwiazd, a jedną z nich będzie gruzińska pieśniarka Teresa Mirga. Jest ona uczestniczką wielkich festiwali o światowej renomie i to już powinno być wystarczającą zachętą, żeby w ostatni piątek sierpnia przyjść na Stary Rynek.
- W ramach omawianego projektu ,,Wschodnia Strona Regionu’’ od początku sierpnia odbywają się warsztaty kulturalno-integracyjne. Kto w nich uczestniczy i jaki jest ich cel?
- W dwóch edycjach warsztatów udział bierze dwadzieścioro dzieci polskich, ukraińskich oraz romskich. Przez dwa tygodnie przygotowują one program, który zostanie pokazany w trakcie koncertu finałowego na Starym Rynku. Program jest przygotowywany pod okiem doświadczonego choreografa i zapowiada się o tyle ciekawie, że będzie stanowił mieszankę wielokulturowości różnych narodów. Dodatkowym plusem tej aktywności jest to, że dzieci mają naprawdę fajne wakacje, wspólnie spędzają czas, bawią się i uczestniczą w różnych zajęciach, w tym również z aktorami z naszego gorzowskiego teatru czy z nauczycielką śpiewu. Dodam jeszcze, że w ramach tych wszystkich wydarzeń, a dokładniej omawianego projektu, w przygotowaniu są również obchody Dnia Niepodległości Ukrainy. To ważne dla Ukraińców święto uczczone zostanie wydarzeniem poetycko-muzycznym pt. „Człowiek w poszukiwaniu szczęścia”. I choć wzbogacone jest udziałem gorzowskich artystów; Karoliny Miłkowskiej–Prorok, Lecha Seriny, Józefa Sygiera, to reżyseria, scenografia oraz dobór dzieł poetyckich leży całkowicie po stronie naszych przyjaciół z Ukrainy. To będzie ich wydarzenie, my pełnimy tu rolę stricte techniczną. Zapraszam więc bardzo serdecznie 24 sierpnia o godzinie 13:00 do WiMBP oraz oczywiście na Stary Rynek na nasz koncert finałowy.
RB
Trzy pytania do renifera Rudolfa Czerwonego Nosa z zaprzęgu świętego Mikołaja